Fajerwerki bez tajemnic

Ranking Petard 2020

Ranking petard 2020

O petardach hukowych powiedziano i napisano już chyba wszystko. Znane są od wieków i chociaż na przestrzeni ostatnich lat zmieniało się ich przeznaczenie to do dziś najczęstszym pytaniem jakie słyszą pirotechnicy jest – jakie są najlepsze petardy? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, przestawimy Wam krótko temat, który nurtuje każdego fana pirotechniki w tym roku. A więc słowem wstępu…

Czy będą jeszcze produkowane petardy?

Od początku tego roku można było słyszeć pogłoski mówiące o tym, że to koniec petard jakie znamy. I chociaż w ostatnich pięciu latach liczne zmiany w przepisach dotknęły najsilniej właśnie tą grupę materiałów pirotechnicznych, to faktycznie rok 2020 może być początkiem ich końca.

Petardy draskowe typu korsarz (picollo)

W ostatnich latach wprowadzenie nowej certyfikacji wymusiło na producentach i importerach wiele zmian. Z początku zmienił się wymagany sposób odpalania petard hukowych. Pożegnaliśmy znane od dziecka petardy draskowe, które zastąpiono petardami na lont. O ile ta kwestia podyktowana była ściśle bezpieczeństwem użytkownika, tak już kolejna nie do końca była z początku zrozumiana. Mianowicie znacznie zmniejszono dopuszczalną ilość mieszaniny pirotechnicznej. Kolokwialnie mówiąc – petardy miały być znacznie cichsze.

Petardy a emitery dźwięku

W odpowiedzi na te zmiany, został wprowadzony nowy produkt pirotechniczny o nazwie emiter dźwięku.
Główne różnice pomiędzy emiterem dźwięku a petardą są po pierwsze poziom głośności i moc a po drugie przeznaczenie. Dodatkowo w śród emiterów znajdziemy też takie, które odpalane są na draskę. Należy pamiętać, że emitery służą tylko do użytku specjalistycznego np. w rolnictwie lub w rekonstrukcjach pól bitewnych.

Wracając do …

Po tych zmianach chyba już nikt nie spodziewał się, że w temacie petard cokolwiek może się jeszcze zdarzyć … aż nie dobiegły nas ciche szepty z Chińskich fabryk. Wersje są różne i nie do końca jasne, ale to co wiemy już na pewno, to fakt, że w najbliższym czasie z Chin do Europy nie przypłyną już silne petardy. Obecnie możemy już potwierdzić informacje, która ogranicza zawartość mieszaniny pirotechnicznej. Może nie brzmi to złowrogo, jeśli nie weźmiemy po uwagę iż ilość na ma się równać sile klasycznych petard piccolo (korsarze)

Petardy hukowe hiszpańskie

Obecnie importerzy dwoją się i troją by znaleźć alternatywne formy produkcji poza Chinami. W tym roku w ich ofercie znaleźć można między innymi coraz bardziej popularne petardy hiszpańskie. Co będzie w najbliższych latach? Zobaczymy… Tym czasem przedstawiamy Wam nasz osobisty ranking petard hukowych i emiterów dostępnych w naszym sklepie online i hurtowni w 2020 roku. Zaopatrzeni jesteśmy dobrze, ale z zakupami nie czekajcie do ostatniej chwili 😉

TOP 10 – 2020 roku

Słowem wstępu. Ranking nie jest usystematyzowany od najgłośniejszych do najcichszych, jest subiektywny i nie bazuje na samej sile, ale również na opłacalności zakupu danego produktu – jeśli jednak macie inne zdanie – podzielcie się nim z nami w komentarzu!

1. EXPLODER 4 – TP4 – emiter dźwięku (link)

Zdecydowanie jest to nasz produkt nr. 1 tego roku. W opakowaniu znajduje się 12 sztuk na prawdę silnych emiterów dźwięku. Wyglądem przypominają petardy Crazy Robots a swoją mocą zdecydowanie im dorównują. To zdecydowanie emitery dla ludzi, którzy wiedzą jak się z nimi obsługiwać ponieważ ich moc jest potężna.

2. EXPLODER 5 – TP5 – emiter dźwięku (link)

Explodery te podobnie jak TP4 nawiązują do słynnej pozycji z oferty firmy Triplex czyli do emiterów dźwięku Matabrujas. Na całe szczęście dorównują im swoją mocą przez co każdy lubiący gdy ziemia drży im pod nogami, może z całą pewnością skusić się na ten wybór. A my gwarantujemy, że się nie zawiedziecie.

3. ACHTUNG – H4A – petarda (link)

Achtung H4 chociaż pretenduje do miana następcy petard Crazy Robots to nim nie jest. Pomimo to znajduje się w naszym zestawieniu bo jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość petard w opakowaniu i ich cenę, to będzie to nadal świetny wybór. Na ich plus oprócz silnego huku wpływa również ich wielkość i jakość wykonania.

4. DUM BUM P6A11 – petarda (link)

Dum Bum to marka sama w sobie. Należy jednak uważać przy wyborze tych petard, ponieważ pomimo tak samo wyglądających etykiet, można się mocno zdziwić jakością jaką kupimy. Obecnie na rynku krąży kilka wersji a różnica w ich cenie sięga nawet 20 zł na opakowaniu. Pamiętajcie więc, że w tym wypadku cena mówi wszystko 😉

5. MEGATRON – 203P – emiter dźwięku (link)

Megatron to jedne z najsłynniejszych czeskich emiterów dźwięku. Łączą w sobie to co najlepsze, czyli potężny huk, siłę rażenia oraz wielkość, która przypomina klasyczne Achtungi.

6. HUKOWA PIŁKA XXL – P1103 – petarda (link)

To jest nasz HIT niezmiennie od 2015 roku. W opakowaniu bardzo niepozornie wyglądających petard, znajduje się aż 120 naprawdę głośnych plastikowych piłeczek. Odpalane za pomocą lontu – zadowolą każdego fana pirotechniki. Nie możemy nie wspomnieć też o cenie, która oscyluje w okolicy 30gr za jedną piłeczkę. Jeśli to nie jest połączenie idealne, to nie wiemy co nim jest!

7. C4 – PXP309 – petarda (link)

Jedne z najlepszych petard w klasie klasycznych FP3 dostępnych w Polsce. Dodając do tego na prawdę niską ceną za 20 petard – czego chcieć więcej?

8. FP3 Big – petarda (link)

Powiedzmy sobie szczerze, odkąd petardy FP3 zyskały certyfikację to straciły na mocy. Teraz weźmy głęboki oddech i pozwólmy by ta świadomość w nas została. Okey? No dobra, to do brzegu. FP3 to nadal świetne petardy w swojej grupie zarówno cenowej jak i jakościowej. Nie można im odmówić powtarzalności i jakości wykonania. Wciąż świetnie się sprawdzają do zastosowań, gdzie nie potrzebujemy by nasze bębenki w uszach popękały.

9. BLACK DEATH – 1065 – petarda (link)

Petardy, których amatorom silnego huku przedstawiać nie trzeba. Pomimo krążących plotek jakoby Black Death straciły na swojej mocy, to stanowczo temu zaprzeczamy. Zmieniona delikatnie szata graficzna nie wpływa w ogóle na siłę uderzeniową tych petard i ciągle jest to jedn z najsilniejszych pozycji w Europie.

10. TRUENO ESPECIAL No. 6 – petarda (link)

Najmniejsze petardy hiszpańskie dostępne w ofercie firmy Jorge. Chociaż w opakowaniu znajduje się tylko 10 sztuk to ich siła zadowoli każdego. Petardy te różnią się od klasycznych petard, przede wszystkim wyglądem. W porównaniu z dostępnymi hiszpańskimi petardami ich cena również jest stosunkowo niska.

Czy to wszystkie nasze ulubione petardy? Nie. Dlaczego więc nie przedstawimy Wam większego przekroju naszych ulubionych produktów? Odpowiedź jest prosta. Dając Wam nasze rekomendacje, zawsze przedstawiamy produkty, których jakości i mocy jesteśmy pewnie. Dlatego też, w tym zestawieniu nie znajdziecie tak lubianych przez niektórych petard od Funke. Nie wiemy jaka jakość czeka nas w nowych dostawach a patrząc na problemy, z którymi boryka się cała branża, w tym wypadku nie możemy dać im kredytu zaufania. Miejcie jednak pewność, że jeżeli w testach nowych dostaw coś nas zachwyci to na pewno zaktualizujemy powyższy ranking.

Tymczasem zostawcie w komentarzach info o Waszych ulubionych produktach hukowych!

2 thoughts on “Ranking Petard 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *