All Blog News>Zakaz używania fajerwerków - jest czy nie ma?

Search

Specials

Top Sellers

Lont 1cm na 1 sek (1m)
Lont 1cm na 1 sek (1m)

Grubość 3mm Czas spalania 1cm - 1sek Cena dotyczy 1-go metra

2.20 zł
EXPLOSIVE I - EX1
EXPLOSIVE I - EX1

NAJMNIEJSZE DOSTĘPNE PETARDY LONTOWE.

1.99 zł
SALUT - KCE201
SALUT - KCE201

NEW FUSE FIRECRACKER!

2.30 zł
DUM BUM - P6A
DUM BUM P6A11

NAJSILNIEJSZA PETARDA DUM BUM POWRACA. W OPAKOWANIU ZNAJDUJE...

39.20 zł
BAZOOKA 3” - PXR302
BAZOOKA 3” - PXR302

4 RODZAJE RAKIET BROKATOWA KORONA ZAKOŃCZONA CZERWONYMI...

60.00 zł

Recent Articles

Zakaz używania fajerwerków - jest czy nie ma?
lis222019

Zakaz używania fajerwerków - jest czy nie ma?

Od dłuższego czasu można usłyszeć zarówno w telewizji jak i przeczytać w prasie, że w Polsce istnieje zakaz używania fajerwerków, a legalnie bawić się z pirotechniką możemy tylko dwa dni w roku.
Nic bardziej mylnego!

Skąd więc w opinii publicznej funkcjonuje taki mit?

Otóż odwołując publiczne pokazy władze miast tak sformułowały przekaz, że można odnieść wrażenie, że przepisy prawa zakazują używania wyrobów pirotechnicznych. Policja ostrzega, że przepisy prawa zakazują wręcz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych za wyjątkiem 31 grudnia oraz 1 stycznia.

Biorąc pod uwagę Polskie przepisy prawne możemy przeczytać, że  zakaz ten, z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia, dotyczy wyłącznie MIEJSC PUBLICZNYCH oraz godzin ich użytkowania (22-6 rano).


Co to dokładnie oznacza dla zwykłego fana fajerwerków?

Faktycznie, ze względów bezpieczeństwa nie można wyjść na plac miejski, osiedlową ulicę lub inny teren należący do miasta i używać na nich fajerwerków osobom do tego nieuprawnionym. Niemniej jednak każdy, na swoim prywatnym terenie (własnym podwórku), ma prawo odpalać fajerwerki przez cały rok tak, by nie zakłócać tzw. ciszy nocnej.
W praktyce przecież prawie codziennie fajerwerki towarzyszą nam w uświetnianiu ważnych wydarzeń takich jak śluby, imprezy prywatne, firmowe czy urodziny.
Co więcej, należy pamiętać, że profesjonalne ekipy pirotechniczne mogą w pełni LEGALNIE organizować pokazy zarówno na terenach prywatnych jak i miejskich.

Pamiętajcie, że jeżeli jesteście uczestnikiem imprezy w lokalu i chcielibyście zorganizować samodzielnie mini pokaz fajerwerków możecie to zrobić. Jeden z dwóch warunków jakie należy spełnić jest uzyskanie pisemnej zgody od właściciela terenu, z którego chcecie takie wyrzutnie odpalić. Bardzo często praktykowane jest to przy pokazach fajerwerków na weselach.

Na prywatnych posesjach można używać pirotechniki, ale tylko w godzinach, w których nie obowiązuje cisza nocna. Nocne salwy wystrzałów mogą nieść za sobą negatywne konsekwencje na mocy przepisu zakazującego zakłócania spokoju, spoczynku nocnego i porządku publicznego.

Art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń wskazuje, że” „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Czy w związku z powyższym artykułem kodeksu karnego możemy dostać mandat za używanie fajerwerków i petard na prywatnym podwórku?
Pozwolimy sobie zacytować odpowiedź Fundacji Pozytywne Emocje, która działa na rzecz edukacji pirotechnicznej:

"Nie każde użycie wyrobów pirotechnicznych godzi w spokój i porządek publiczny, ale tylko takie, które nosi znamiona wybryku. W praktyce działanie, które mogłoby być za takie uznane musi mieć miejsce w konkretnych okolicznościach – w danym miejscu i otoczeniu oraz w określonym czasie, kiedy nie należało się tego spodziewać, a dodatkowo to działanie powoduje negatywną ocenę społeczną
i uczucia odrazy, gniewu i oburzenia. Dlatego nie można uznać za wybryk pokazu fajerwerków, który nie tylko nie koliduje w sposób rażący z obowiązującymi w danym kontekście normami (np. odbywa się poza godzinami ciszy nocnej, nie jest przejawem chuligaństwa), ale przeciwnie – wzbudza
w powszechnym odbiorze pozytywne emocje. Za sytuacje, w których wykorzystujemy wyroby pirotechniczne w okolicznościach odpowiadających zasadom współżycia społecznego należy zatem uznać m.in. profesjonalne pokazy uświetniające różne uroczystości – urodziny, wesela, czy np. imprezy miejskie."


Co więc robić w przypadku gdy znowu gdzieś natkniecie się na szerzone nieprawdziwe informacje o zakazie używania fajerwerków?

Przede wszystkim nie pozostawaj obojętny/obojętna.

W 2019 roku powstały w Polsce równolegle dwie Fundacje zrzeszające największe grono osób zawodowo zajmujących się działaniami z zakresu pirotechniki. Są to:


-Fundacja Rozwoju i Edukacji Pirotechnicznej -> https://fundacjapirotechnika.org/
-Fundacja Pozytywne Emocje -> https://fundacjapozytywneemocje.pl/

Dzięki powstaniu powyższych Fundacji prowadzone są zarówno badania dotyczące wpływu fajerwerków na środowisko jak i szeroko zakrojone akcje społeczne mające na celu przede wszystkim edukowanie w zakresie prawidłowego użytkowania pirotechniki.

Zgłoś każdy przypadek jaki znajdziesz w sieci/radiu/telewizji, w którym zauważysz przekazywanie nieprawidłowych informacji.

Leave a Comment

Cart 0 Shopping Cart

No products

Free shipping! Shipping
0.00 zł Total

Check out

Follow us on Facebook