Czy można palić zimne ognie w domu?
Zimne ognie to jeden z najbardziej popularnych rodzajów fajerwerków i sposobów na uczczenie świąt, urodzin, ślubu czy nowego roku. Są uważane za bezpieczne, dlatego najmniejsze z nich, bez większych obaw można odpalać w pomieszczeniach. Warto jednak mieć na uwadze podstawowe zasady bezpieczeństwa nawet w przypadku tak niepozornych artykułów pirotechnicznych.
Czy można palić zimne ognie w domu? Czy są faktycznie bezpieczne i nie zagrażają bezpieczeństwu mieszkańcom i zwierzętom? O tym kilka słów w dalszej części artykułu.
Czy zimne ognie są bezpieczne i można je palić w domu?
Współcześnie zimne ognie wykorzystuje się już nie tylko w domach, ale także w trakcie takich uroczystości jak choćby wesela. Fakt. Mieniące się drobne iskierki wyglądają zjawiskowo – zarówno na żywo, jak i na zdjęciach. To doskonały sposób na to, aby do wyjątkowych wydarzeń dodać nieco magii.
Sama konstrukcja zimnych ogni jest prosta. Na metalowym druciku umieszczona jest utwardzona masa pirotechniczna, która pod wpływem odpowiedniego ciepła zapala się i iskrzy. Temperatura spalania nie jest tak wysoka jak w przypadku np. flar i rac, jednakże drut w miejscu masy pirotechnicznej staje się gorący.
Proces spalania zależy od długości drutu – trwa on od kilkunastu sekund do nawet kilku minut. Opadające iskry nie powodują oparzeń na skórze, jednak warto zachować odległość zimnych ogni od łatwopalnych przedmiotów.
Należy wiedzieć!
Zimne ognie można palić wewnątrz obiektów – w tym także w domach i mieszkaniach – ale tylko i wyłącznie w małych ilościach i pod warunkiem, że są to tzw. krótkie zimne ognie, palące się maksymalnie do 40 sekund!
Użycie zbyt dużej liczby zimnych ogni, których czas spalania jest znacznie dłuższy (kilkuminutowy), może wywołać bóle głowy, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zatrucia organizmu. Powodem jest intensywny zapach, który wydzielany jest w trakcie palenia się produktu.
Jak w bezpieczny sposób używać zimnych ogni?
Podobnie jak w przypadku klasycznych fajerwerków, tak i w przypadku zimnych ogni należy postępować zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa.
- Do domu wybieraj krótkie ziemne ognie, których czas spalania wynosi kilkadziesiąt sekund.
- Nie zapalaj dużej liczby zimnych ogni, aby nie wywołać działań niepożądanych dla organizmu. Żaden dym nie jest bezpieczny dla zdrowia, nawet w małej ilości.
- Nie pozwalaj dzieciom samodzielnie zapalać zimnych ogni. Pamiętaj, że drucik pod wpływem spalania staje się gorący. Dotknięcie palącej się masy pirotechnicznej może doprowadzić do bolesnych oparzeń.
- Nigdy nie pozostawiaj dziecka bez nadzoru, jeśli pozwoliłeś mu trzymać w dłoni zimne ognie.
- Zapal zimne ognie w bezpiecznej odległości od mebli. Warto również podziwiać iskry w miejscu, gdzie na podłodze zamiast dywanu są wyłącznie panele lub kafelki.
- W czasie świąt Bożego Narodzenia nie umieszczaj zimnych ogni na choince – w niektórych domach do dziś ten zwyczaj jest podtrzymywany. Niestety suche drzewko i zimne ognie nie są najlepszym połączeniem.
- Jeśli posiadasz psa lub kota zwróć uwagę na jego zachowanie – nie każdy zwierzak będzie czuł się komfortowo, widząc iskry. Podobnie rzecz się ma w przypadku bardziej temperamentnych pupili. Zimne ognie mogą je zachęcić do zabawy, a to z kolei rodzi ryzyko, że się poparzą.
- Przed zapaleniem zimnych ogni przygotuj szklankę z wodą. Po spaleniu się masy pirotechnicznej włóż do niej gorący drucik.
Czy można palić zimne ognie w domu? Podsumowanie
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ważne chwile celebrować jeszcze w bardziej doniosły sposób i podpalić zimne ognie także w domu. Tego rodzaju pirotechnika, prawidłowo używana, jest bardzo bezpieczna i, co równie ważne, miła dla oka. Stanowi również alternatywę dla głośnych rakiet i innych tego typu produktów.
Szukasz pomysłu jak w niekonwencjonalny sposób podkreślić ważne dla Ciebie chwile? Planujesz wesele lub urodziny? Sięgnij po zimne ognie w sklepie online Fajerwerki Lider – produkty dostępne w kilku rodzajach do wyboru.