Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak skutecznie odstraszyć dzika?

2021-03-13
Jak skutecznie odstraszyć dzika?

Dziki są jednymi z najniebezpieczniejszych dzikich zwierząt, które da się spotkać w Polsce. Agresywna locha z małymi czy młody odyniec może stanowić zagrożenie dla życia. Do tego te żarłoczne ssaki często powodują szkody na uprawach np. kukurydzy czy rzepaku, demolują ogródki i rabaty itp. Zwierzęta zakłócają Twój spokój? Radzimy jak skutecznie odstraszyć dzika!

Odstraszanie dzików – jak skutecznie odstraszyć dzika?

Odstraszanie dzików jest dość kontrowersyjnym tematem. W wiadomościach co chwilę pojawiają się doniesienia o atakach na ludzi czy dewastacji mienia. Las jest naturalnym środowiskiem dzika, ale z różnych względów zwierzęta mogą zapuszczać się do wsi, a nawet miast. Zwykle ich wędrówki są związane z poszukiwaniem pożywienia, którego brakuje, gdy zaczynają się zbyt szybko rozmnażać. Z tego względu bardzo ważne jest regulowanie ich populacji przez myśliwych oraz leśników.

Wiele osób zachodzi w głowę, jak skutecznie odstraszyć dzika. Najłatwiej byłoby po prostu wezwać myśliwego, ale oczywiście nie są oni dostępni na każde zawołanie, a także nie mogą strzelać np. do młodych osobników. Nie ma też po prostu sensu niepotrzebnie krzywdzić zwierząt. Z tego względu zwykle stosuje się dodatkowe ogrodzenia z siatki. Te jednak mogą być sforsowane przez odyńca, który może ważyć nawet do 300 kilogramów. Niektóre tereny są też po prostu zbyt duże, by je całkowicie otoczyć.

Dość popularną metodą jest stosowanie odstraszaczy zapachowych, zawierających m.in. kwas masłowy. Przypominają ludzki pot, a dziki boją się zbliżać do terenów bezpośrednio zasiedlonych przez duże zgromadzenia ludzi – mimo wszystko nie chcą wchodzić z nami w konfrontację. Rozkładanie takiej instalacji jest jednak czasochłonne i kosztowne, a efekty działania utrzymują się tylko maksymalnie przez ok. 2 tygodnie. Co więc najlepiej stosować do odstraszania dzików?

Czego boją się dziki?

By znaleźć rozwiązanie tego problemu, należy zastanowić się, czego boją się dziki. Nie chcą zbliżać się do ludzi, ale wygłodniałe zwierzę może być tak zdesperowane, że nie tylko nie ucieknie, ale rzuci się do ataku. Zwierzyna często boi się ognia, ale oczywiście nie ma sensu niczego podpalać, bo jest to niebezpieczne.

Okazuje się, że dziki bardzo nie lubią hałasu. Niektórzy puszczają głośno muzykę, trąbią czy strzelają w powietrze. Takie metody są jednak mało skuteczne. Skoro wiadomo, czego boi się dzik, najlepiej jest połączyć ze sobą hałas z ogniem, czyli wykorzystać specjalne materiały pirotechniczne. Oczywiście nikt nie zachęca do rzucania nimi w zwierzęta, ale huk potrafi się nieść na długie odległości, a widok błysku skutecznie odstrasza już z kilkudziesięciu metrów.

Pirotechnikę da się stosować na różne sposoby. Można profilaktycznie co jakiś czas detonować materiały, by zwierzęta same uznały, że dany teren jest niebezpieczny i lepiej się do niego nie zbliżać. W przypadku bardzo aktywnych wędrówek warto też mieć po prostu pod ręką kilka petard. Gdy zauważy się w dużej odległości, że jeden lub kilka dzików zbliża się do domu/pola, wystarczy odpalić 2-3 sztuki w krótkich odstępach czasu. Zwierzyna powinna od razu uciec w przeciwnym kierunku.

Czym odstraszyć dziki?

Sporo osób ma jednak kłopot z tym, czym odstraszyć dziki. Najlepiej jest zainwestować w specjalne materiały pirotechniczne, takie jak np. dostępne w naszej ofercie 72 sznury odstraszacza zwierzyny. Taki zapas wystarczy na naprawdę długi czas i pomoże zupełnie uwolnić się od problemu, nawet gdy dziki są wyjątkowo natarczywe. Jeden odpalony sznur działa przez ok. 6 godzin, w regularnych odstępach detonując materiał wybuchowy. Zwierzęta słysząc przez tak długi czas ciągły hałas będą stopniowo oddalać się od jego źródła i nawet gdy już ustanie, przez pewien okres nie będą się do niego zbliżać.

Zastanawiasz się, czym odstraszyć dzika tylko doraźnie? W naszej ofercie znajdziesz najróżniejsze petardy hukowe. Możesz trzymać je w garażu czy szopie, a nawet nosić małe pudełeczko zawsze przy sobie, np. gdyby do spotkania ze zwierzęciem doszło podczas pracy w polu czy spaceru po osiedlu. Posiadamy mniejsze modele, które sprawdzą się przy bliższym starciu oraz nie będą drażnić uszu sąsiadów, a także większe, które skutecznie przestraszą zwierzynę oddaloną nawet o kilkaset metrów.

Oczywiście stosując takie metody trzeba mieć na względzie dobro ludzi mieszkających w okolicach i respektować ciszę nocną. Najlepiej jest uprzedzić sąsiadów o odstraszaniu dzików oraz ustalić z nimi najlepsze godziny na detonacje. W przeciwnym razie można narazić się na interwencję policji wezwanej przez zaalarmowanych sąsiadów.

Przy tym trzeba również dbać o bezpieczeństwo swoje oraz zwierząt. Petardy należy stosować wyłącznie zgodnie z instrukcjami. Co więcej, absolutnie nie wolno rzucać ich bezpośrednio w dziki, a także w łatwopalne podłoże (np. wyschniętą trawę czy słomę).

Skoro wiesz już, jak skutecznie odstraszyć dzika, postaraj się uporać z problemem. Zapoznaj się z naszą ofertą, by wybrać najlepsze materiały pirotechniczne. Przegoń zwierzynę, by ochronić siebie, bliskich oraz swoje mienie!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-14
Bardzo dobry kontakt z klientem, szeroki wybór produktów, atrakcyjne ceny, ekspresowa dostawa przesyłki :) Jestem bardzo zadowolona z obsługi sklepu i z realizacji zamówienia, serdecznie polecam! :)
2024-05-18
Zamówienie się zgadza, poza rakietami stargazer których miały być 2 opakowania. Przed wysłaniem paczki dostałem co prawda telefon, że to błąd na sklepie, a cena była za 1 sztukę a nie paczkę, i się pokiełbasiło w związku z przerobieniem strony internetowej (co jest dziwne, bo pamiętam że na starej stronie też było w opisie że to cena za paczkę) a że mają ostatnią paczkę to mogą mi ją całą wysłać. Myślałem że w zamian za to jedno brakujące opakowanie dostanę jakiś zamiennik, ale nie dostałem. Rakiety przyjechały w średnim stanie, kijki całe ale góra się rozpada i będę musiał je pozlepiać. Rozumie że to zabytek, no ale jednak lekkie zniesmaczenie pozostaje. Już nie będę się kłócić o 45zł za jedne rakiety, ale nie wiem za bardzo co o tym myśleć. Tym bardziej że miałem już styczność tutaj z błędami na stronie i nieporozumieniem, które skończyło się odesłaniem części towaru, ale myślałem że to jednorazowa sytuacja i miałem po prostu pecha. Wychodzi na to że tutaj to się częściej zdarza. Miałem styczność z wieloma sklepami pirotechnicznymi, i tylko tutaj się zdarzają takie dziwne sytuację. Może jest to podyktowane bardzo dużym wyborem, i nie są w stanie ogarnąć wszystkich produktów. Aczkolwiek udało mi się tutaj zakupić produkty często już niedostępne nigdzie indziej, więc przynajmniej w pewnym sensie jestem zadowolony.
pixelpixel