Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wybrać dobrą firmę do pokazu fajerwerków?

2020-08-11
Jak wybrać dobrą firmę do pokazu fajerwerków?

Decyzja podjęta. Organizujesz pokaz fajerwerków na swojej imprezie/weselu. Plan jest świetny, z pewnością doda to Twojej uroczystości magicznego akcentu. W końcu nie ma ludzi, którzy nie lubią fajerwerków – są tylko tacy, którzy nie widzieli pięknych, profesjonalnych pokazów. Siadasz więc przed komputerem i wpisujesz w google: „profesjonalny pokaz fajerwerków„… i tu zaczynają się kłopoty.

Setki ofert, dziesiątki firm

Gdy czasami sprawdzamy oferty na rynku, sami łapiemy się za głowę – ilość ofert pokazów pirotechnicznych jest wręcz nierealna. W szczególności, gdy zdamy sobie sprawę, że zostać w Polsce pirotechnikiem, wcale nie jest łatwo i jest to wieloetapowy proces, który potrafi trwać latami.
Prostymi słowami – jest nas zbyt mało by móc zapełnić ciągle rosnące zapotrzebowanie na pokazy fajerwerków w Polsce.
Daje to niestety ogromne pole do popisu firmom i osobom prywatnym, które niewiele mają ze sztuką pirotechniczną wspólnego. Z pewnością nie można ich nazwać profesjonalnymi pirotechnikami.

Jaka jest różnica pomiędzy profesjonalnym pirotechnikiem a pirotechnikiem amatorem?

Po pierwsze, należy wiedzieć, że profesjonalni pirotechnicy do swoich pokazów używają innych ładunków pirotechnicznych, niż te, którą są Ci znane ze sklepowych półek. Ładunki te należą do klas certyfikacji F4,T2,P2 a co za tym idzie, by móc je kupować i składować trzeba mieć odpowiednie pozwolenia (koncesje). By uzyskać takie pozwolenia, trzeba spełnić szereg wymagań bezpieczeństwa takich jak chociażby wybudowanie specjalistycznych magazynów. Dodatkowo należy przechodzić co kilka lat specjalistyczne szkolenie i odbywać okresowo badania psychologiczne i psychiatryczne. By w ogóle móc myśleć o przystąpieniu na ścieżkę uzyskania koncesji, trzeba udokumentować przynajmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe w firmie pirotechnicznej. Końcowym wymogiem jest pozytywna opinia wydana przez Policję oraz oczywiście warunek konieczny – brak rekordów kryminalnych. Dużo, prawda? Nie każdego też na to stać bo sprostanie tym wszystkim wymaganiom jest również bardzo kosztowne

W jaki sposób więc osoby bez odpowiednich kwalifikacji oferują swoje usługi? To bardzo proste. Zamiast ładunków profesjonalnych, używają oni tak zwanych fajerwerków amatorskich – czyli produktów, które są dostępne w sprzedaży dla każdego, kto ukończył 18 rok życia. Z takich produktów również można złożyć i odpalić pokaz fajerwerków, jednakże z pewnością nie można nazwać go profesjonalnym. Co więcej, tak naprawdę, każdy może sobie taki pokaz zorganizować i odstrzelić na terenie prywatnym.

Czym się różnią fajerwerki profesjonalne od produktów amatorskich?

Podstawową i najważniejszą różnicą pomiędzy fajerwerkami profesjonalnymi (F4,T2,P2) a amatorskimi jest ich wielkość i zawartość mieszanin pirotechnicznych wchodzących w skład fajerwerków. Wielkość określamy mianem kalibru. Kaliber, który występuje w fajerwerkach amatorskich zaczyna się od 7mm a kończy na 50mm. Jednocześnie w fajerwerkach profesjonalnych rozróżniamy kalibry: 50/75/100/125/150/200mm (i więcej).
Wielkość kalibru odpowiada za wielkość efektu na niebie i wysokość na jaką poleci. Im większy kaliber, tym efekty są większe i piękniejsze, ale niesie to za sobą również zwiększone wymogi bezpieczeństwa. Zdecydowana większość efektów pirotechnicznych, możliwa jest do uzyskania dopiero w ładunkach tzw. bombach pirotechnicznych. Efekty te, ze względu na aspekt techniczny, nie są możliwe do otrzymania w wyrzutniach (fajerwerkach amatorskich).

Podczas profesjonalnych pokazów pirotechnicznych, zdarza się, że używane są również produkty z serii amatorskich (F3/T1/P1) jednakże służą one raczej za tło dla ładunków profesjonalnych. Uzupełniając w ten sposób dolną partię nieba, podczas gdy u góry otwierają się bomby pirotechniczne w klasie F4.

Sprawdź cztery oznaki mówiące, że nie masz do czynienia z profesjonalistą:

1. Wyjątkowo niska cena

Z pokazami fajerwerków jest jak z samochodami – ich cena zależy od „zawartości” a za dobre sporo się płaci. Jeśli widzisz więc ofertę pokazów pirotechnicznych, w których masz cenę zaczynającą się od 1000 złotych, to wiedz, że coś jest nie tak. Przykro nam to stwierdzić, ale niestety, nie da się przeprowadzić pokazu fajerwerków z użyciem profesjonalnych materiałów w tej cenie. W przeliczeniu jeden profesjonalny wystrzał może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych – a to będzie dopiero jeden efekt na niebie, który trwa raptem 2-10 sekund.
O ile więc nie zamawiasz 1 minutowego pokazu – to z pewnością nie jest on organizowany przez profesjonalną ekipę. Pirotechnik, w tym budżecie, doradzi Ci raczej wybranie pokazu do samodzielnego odpalenia. Wyjdziesz na tym zdecydowanie bardziej korzystnie.

2. Czas trwania pokazu

Fascynują nas ogłoszenia, w których czytamy, że w budżecie około 2000-3000 tysięcy pokaz będzie trwał 7-15 minut. Można faktycznie przygotować pokaz, który będzie tyle trwał, ale uwierz mi – nie chcesz go oglądać. Nie dość, że w 100% będzie się on składał z produktów amatorskich, to co więcej, nie przekroczą one raczej kalibru 20mm. Wynudzisz siebie i swoich gości, powolnymi wystrzałami a co gorsza, pokaz będzie bardziej przypominał sylwestrowe strzelanie sąsiadów aniżeli zaprojektowany, niepowtarzalny pokaz pokaz pirotechniczny, na który liczysz.
Żaden szanujący swoją pracę pirotechnik nie powinien zaproponować Ci w tej cenie pokazu dłuższego niż 2-3 minuty. Minuta profesjonalnego pokazu, w zależności od tego jakich i ile ładunków się używa – kosztuje od 1000zł do nawet 5000zł.

3. Uprawnienia zamiast koncesji/pozwolenia

Na Twoją prośbę, firma powinna przedstawić Ci pozwolenie Wojewody i Koncesję na zakup i magazynowanie profesjonalnych ładunków pirotechnicznych. Jeżeli nie są w stanie tego od ręki zrobić, to raczej 100% pewne jest, że po prostu ich nie posiadają. Co za tym idzie – nie mogą oni kupić ani magazynować profesjonalnych ładunków pirotechnicznych.
Żeby to obejść, firmy często wysyłają uprawnienia pirotechniczne, które pozwalają na pracę podczas pokazu pirotechnicznego – jednak nie jest to to samo. Dokument ten informuje, że dana osoba odbyła szkolenie, dzięki któremu może pracować z profesjonalnymi materiałami pirotechnicznymi. Szkolenie te obowiązuje każdego, kto pracuje w firmie pirotechnicznej jeśli jeździ pomagać przy pokazach. Ważne, by szkolenie te było aktualne (wyrabiane co 5 lat). Na takie szkolenia wysyłani są nasi pracownicy, jednak nadal muszą pracować na placu pod okiem technika pokazu, czyli osoby ich nadzorującej.

4. Gotowe scenariusze

Zgłaszasz się do firmy pirotechnicznej z prośbą o przedstawienie scenariusza a ona wysyła Ci scenariusz/wizualizację już po kilku minutach.
Prawdziwy pirotechnik projektuje każdy pokaz indywidualnie. Nie oszukujmy się, to, jakich ładunków można użyć w pokazie zależy przede wszystkim od tego jak wygląda teren, z którego będą one odpalane. Następnie liczy się budżet jaki zamawiający ma przeznaczony. Na końcu, ale nie mniej ważne jest to czego od pokazu oczekujesz. W końcu projektując pokaz, nie robimy tego dla siebie, ale właśnie dla Ciebie. To Ty i Twoje zadowolenie są dla nas najważniejsze.
Projektowanie pokazu to czasochłonny proces i z przygotowaniem wizualizacji potrafi zająć nawet miesiąc przygotowań. Jeśli więc ktoś przedstawi Ci gotowy scenariusz „od ręki” to, albo używa gotowych produktów amatorskich, albo co gorsza, używa pokazu z szablonu – czyli takiego, który wykonywał już wielokrotnie dla innych osób i wcale nie musi on odpowiadać kwocie jaką za pokaz zapłacisz.

Dlaczego to ważne dla Ciebie by wybrać profesjonalną firmę?

Powodów jest wiele jednak podstawowy to bezpieczeństwo. Nie mówimy tu nawet o tym, że profesjonalny pirotechnik jest po prostu wyszkolony i przestrzega wszystkich zasad bezpieczeństwa przy pracy z materiałami wybuchowymi. Zatrudniając profesjonalnych pirotechników masz pewność, że są oni ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli więc nawet coś się stanie – ta sprawa nie będzie spoczywała na Twoich barkach.

To po stronie firmy pirotechnicznej powinien spoczywać obowiązek dopełnienia wszystkich formalności związanych z pokazem takich jak uzyskanie pozwolenia i zawiadomienia odpowiednich służb porządkowych. Nie dopełnienie tego obowiązku może być kosztowne i nieprzyjemne w skutkach dla organizatora pokazu, czyli dla Ciebie. Sprawdź więc czy firma, którą wynajmujesz do organizacji pokazu fajerwerków ma możliwość złożenia zawiadomień z odpowiednimi dokumentami (koncesja/pozwolenia/uprawnienia).

Wybór odpowiedniej firmy to gwarancja tego, że Twój pokaz będzie przeprowadzony całkowicie bezpiecznie a jego efekty i scenariusz będą niezapomniane. Nie zostawiaj tego przypadkowi a z pewnością efekt końcowy przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania :)!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-27
Super
2024-05-23
Transakcja przebiegła sprawnie i szybko polecam
pixelpixel