Darmowa dostawa od 150,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pokaz fajerwerków – zrobić samemu czy zatrudnić pirotechnika

2020-06-14
Pokaz fajerwerków – zrobić samemu czy zatrudnić pirotechnika

Kiedy można zorganizować pokaz fajerwerków

Jako profesjonalni pirotechnicy, rozmawiając z naszymi klientami, bardzo często słyszymy, że chcieli by zorganizować pokaz fajerwerków, ale podobno jest to zabronione. Temu mitowi poświęciliśmy osobny wpis na naszym blogu, można go znaleźć -> tutaj.
Po lekturze wiecie już, że jest to całkowita nie prawda i wcale takiego zakazu nie ma. Co za tym idzie każdy może zorganizować sobie we własnym ogródku pokaz praktycznie przez cały rok.

Jest oczywiście kilka ograniczeń, które pojawiają się przy organizacji pokazu pirotechnicznego. Podstawowym, który budzi zawsze najwięcej emocji jest godzina odpalania. Należy pamiętać by planując sztuczne ognie, tak umieścić je na liście atrakcji, by ich odpalenie nie zakłócało spoczynku nocnego. Przepisy prawne, nie mówią tutaj od jakiej godziny strzelać nie wolno, ale ustawowo przyjmuje się godziny pomiędzy 22-6 nad ranem. Zdarza się faktycznie, że czasami duże pokazy miejskie, z różnych przyczyn odpalane są po godzinie 22.00. Należy jednak przy tym mieć na uwadze, że każdorazowo do takiego odpalenia, należy mieć pisemną zgodę Prezydenta Miasta/Wojewody/Burmistrza.

Wybór miejsca pokazu

Głównym czynnikiem, który wpływa na to, czy samemu zorganizować pokaz fajerwerków czy zatrudnić profesjonalnych pirotechników jest miejsce pokazu. Jak już pisaliśmy wyżej – każdy może kupić i odpalić fajerwerki przez cały rok, jednak musi to mieć miejsce na terenie prywatnym. Co dokładnie oznacza to w praktyce? Otóż odpowiedź jest prosta. Nie musisz być właścicielem podwórka, z którego chcesz strzelać pokaz lub używać fajerwerków, ale musisz mieć jego zgodę. Właściciel nie musi Ci przekazać tej zgody na piśmie, ale zawsze lepiej się zabezpieczyć i tego dopilnować.

Sprawa ma się podobnie, jeśli chcesz zorganizować samodzielnie pokaz fajerwerków na weselu. W takim wypadku musisz najpierw zapytać się o pozwolenie managera lub właściciela obiektu. Domy i sale weselne często nie zgadzają się na samodzielne wykonanie pokazu – ze względów bezpieczeństwa. W takim wypadku trzeba będzie wynająć profesjonalnych pirotechników. Zdarza się również, że właściciele w ogóle nie zgadzają się na odpalenie pokazu na ich terenie. Może to być spowodowane strachem, lub błędnym założeniem, że fajerwerki są nie legalne. Jeżeli tak się stało w Twoim wypadku – nie przejmuj się wcale! Nie oszukujmy się – musisz zapomnieć o pomyśle samodzielnego odpalenia pokazu, jednak profesjonalni pirotechnicy w 100% są w stanie poradzić sobie z taką sytuacją.

Na wynajęcie ekipy pirotechników, będziesz również skazany/skazana, jeśli pokaz miałby się odbywać na terenach publicznych, należących do miasta. Takie pokazy wymagają otrzymania specjalnych pozwoleń, które nie zawsze mogą zostać wydane – dlatego bardzo ważnym jest wynajęcie pirotechników z doświadczeniem i co najważniejsze – odpowiednimi uprawnieniami. O tym jak wybrać firmę do pokazu i w jaki sposób odróżnić firmę profesjonalną od pseudo-pirotechników podszywających się pod zawodowe ekipy – napiszemy w następnym wpisie i zamieścimy link (tutaj)

Rozmiar ma znaczenie

Na pewno zastanawialiście się czym tak na prawdę różni się pokaz profesjonalny od amatorskiego. Otóż najprościej ujmując – rodzajem ładunków jakie są odpalane.

Pokazy do samodzielnego odpalenia (SFK – self firing kit) komponowane są zazwyczaj z tak zwanych wyrzutni rurowych. Użyte produkty zawsze spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa i można ich bezpiecznie używać nie posiadając żadnych uprawnień. Ich wielkość jest ograniczona do ładunków o maksymalnej średnicy 50mm. Średnica odpowiada za wielkość otwierających się na niebie efektów i ich jakość. Jak łatwo się domyślić im większa średnica rurki w wyrzutni – tym efekt będzie leciał wyżej i będzie większy. Od tej średnicy zależy również rodzaj i różnorodność efektów. W wyrzutniach do 30mm można się raczej spodziewać kolorowych rozbryzgów niż konkretnych efektów pirotechnicznych. Nie zmienia to natomiast faktu, że przy umiejętnie zaprojektowanych pokazach do samodzielnego odpalenia, można stworzyć na prawdę ładne, różnorodne widowisko.

Zasada wielkości ładunków obowiązuje również przy pokazach organizowanych przez pirotechników. Różnią się one natomiast rodzajem ładunków, których używamy. Do stworzenia widowiska używamy przede wszystkim tak zwanych bomb pirotechnicznych (szelek). Jeden ładunek odpowiada jednemu efektowi na niebie. Wielkość naszych ładunków waha się od 50mm do aż 200mm. Łatwo sobie wyobrazić, że ich wielkość wpływa znacząco na oglądane widowisko. Przy pokazach profesjonalnych, używamy też całej gamy innych ładunków, takich jak chociażby sypiące się ściany złota. Większość produktów, z których korzystamy, wymaga specjalistycznego przeszkolenia, uprawnień oraz koncesji by móc ich używać. Używane przez nas ładunki, pozwalają na stworzenie widowiska, które może być zsynchronizowane z muzyką co do sekundy. Tego efektu niestety nie da się osiągnąć w pokazach SFK.

Ile kosztują fajerwerki

Mogłoby się wydawać, że to pytanie powinno znaleźć się na pierwszym miejscu naszej listy. Specjalnie jednak zostawiliśmy je na prawie sam koniec.
Odpowiedź na pytanie: „ile kosztuje pokaz fajerwerków” jest zdecydowanie najczęściej zadawanym nam pytaniem. I nigdy nie jesteśmy w stanie na nie od razu odpowiedzieć. Cena bowiem zawsze zależy od tego, co mamy zaprojektować.

Pokazy SFK do samodzielnego odpalenia mogą zaczynać się już nawet od 500zł za gotowe pokazy. Chociaż nie ma górnych widełek do których możemy taki pokaz przygotować, zazwyczaj ich cena kończy się w okolicy 3000zł.
Przy pokazach profesjonalnych sprawa się trochę komplikuje. W zależności jaki rodzaj pokazu projektujemy i jakich ładunków używamy oraz ile ich jest – cena za minutę pokazu może wahać się od 1000zł do nawet 5000zł. Wszystko zależy od oczekiwań jakie ma zamawiający, stopnia trudności pokazu, ilości i wielkości użytych ładunków. Zupełnie inną cenę będzie miał pokaz, w którym użyjemy tylko ładunków 75-100mm a zupełnie inną taki, w których będziemy używać również ładunków 125-200mm.

Kto tu rządzi

Jeśli pomimo wszystko nadal nie wiesz czy wybrać pokaz do samodzielnego odpalenia czy jednak zdecydować się na ekipę pirotechników – najlepiej zadać sobie jedno pytanie. Kto odpali mój pokaz? Pamiętaj, że np. w wypadku swojego wesela, nie uda Ci się samemu odpalić pokazu. Zastanów się więc czy, któryś z gości zdecydowałby się na to. Należy również zadbać by osoba odpowiedzialna za odpalenie pozostała trzeźwa do czasu pokazu i po sobie posprzątała.

W wypadku pokazu zamawianego z obsługą, tak na prawdę nie przejmujesz się niczym. Po procesie zamówienia i projektowania pokazu, zobaczymy się dopiero w dniu Twojego ślubu podczas samego odpalenia. To my zajmujemy się całą kwestią techniczną pokazu i załatwiamy wszystkie pozwolenia. Ty nie przejmujesz się już niczym. Po pokazie posprzątamy po sobie również cały teren tak, że nie pozostanie po nas najmniejszy ślad. Nie licząc oczywiście wspaniałych wspomnień i pięknych zdjęć, które zostaną z Tobą jeszcze przez długi, długi czas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 14 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-10
Wszystko Bardzo Sprawnie
2024-05-27
Super
pixelpixel