Bezpieczeństwo przy odpalaniu wyrzutni i petard
Wielkimi krokami zbliża się Sylwester, czyli najhuczniejsza noc w roku. Kolorowe fajerwerki, radosne wybuchy oraz inne pirotechniczne atrakcje już na stałe wpisały się w tradycyjne świętowanie tej wyjątkowej okazji. Jeśli jednak chce się korzystać z takich materiałów, należy robić to rozsądnie i ostrożnie. Radzimy, jak zachować bezpieczeństwo przy odpalaniu wyrzutni i petard!
Jak bezpiecznie odpalać wyrzutnie?
Zanim będzie się podziwiać piękną feerię barw na niebie, trzeba wiedzieć, jak bezpiecznie odpalać wyrzutnie. Ten typ fajerwerków jest jednym z najpopularniejszych. Inaczej nazywa się go też m.in. bateriami, kostkami czy tortami. Produkt ten składa się z wielu rurek, w których zawarty jest materiał pirotechniczny. Wszystkie są połączone ze sobą jednym lontem, który po podpaleniu doprowadza do sekwencji wystrzałów. W ten sposób wypuszcza się na raz wiele różnych fajerwerków, które tworzą zachwycający mini pokaz. Są niesamowicie spektakularne, a przy tym wygodne – nie trzeba co kilka chwil biegać i podpalać kolejnych produktów.
Aby jednak móc bezpiecznie cieszyć się taką rozrywką, należy zachować ostrożność podczas podpalania wyrzutni. Przede wszystkim baterię trzeba postawić na płaskiej powierzchni, tak by była całkowicie stabilna. Następnie powinno się sprawdzić, czy nad nią nie znajdują się żadne obiekty, które mogłyby zakłócić lot fajerwerków – np. gałęzie, trakcje elektryczne, przewody, elementy architektoniczne czy latarnie uliczne. Jeśli posiada się wyrzutnie kątowe, należy również wybrać otoczenie bez przeszkód po bokach. Bardzo ważne jest też to, by upewnić się, że w pobliżu nie znajdują się żadne łatwopalne obiekty, np. pojazdy, dachy, śmietniki, krzaki.
Podczas odpalania powinno się postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Najpierw trzeba usunąć osłonę lontu, po czym dopiero podpalić jego koniec. Nie wolno przykładać ognia do jego środka czy spodu – jedynie prawidłowe odpalenie gwarantuje czas umożliwiający bezpieczne oddalenie się. Absolutnie nie można też pochylać się nad wyrzutnią. Najlepiej jest po prostu wyciągnąć zapalniczkę/zapałkę na długość ręki i przyłożyć ją stojąc z boku. Gdy tylko zauważy się, że lont się zapalił, powinno się natychmiast odejść na bezpieczną odległość.
Co jest jeszcze istotne w kwestii tego, jak bezpiecznie odpalić wyrzutnię? Baterii nie wolno w żaden sposób modyfikować – dzielić na części, łączyć z innymi materiałami itp. Produkt jest zazwyczaj gotowy do użycia już po zdjęciu osłony lontu. Nie należy z niego korzystać, jeśli jest zamoczony, niekompletny lub uszkodzony w jakikolwiek inny sposób. Oczywistym jest także to, że odpalaniem powinny zajmować się odpowiedzialne osoby trzeźwe i pełnoletnie.
Jak bezpiecznie odpalać petardy?
Miłośnicy pirotechnicznych atrakcji muszą również wiedzieć, jak bezpiecznie odpalać petardy. Materiały te wykorzystuje się nie tylko podczas sylwestra czy innych okazji – niektórzy stosują je do odstraszania dzikiej zwierzyny czy szkodników. Niezależnie od tego, w jakim celu ich się używa, należy przestrzegać podstawowe zasady bezpieczeństwa.
Warto wiedzieć, że od 2017 odchodzi się od produkcji petard draskowych, które odpalało się podobnie jak zapałki – wystarczyło potrzeć ich koniec o pudełko. Obecnie produkuje się już wersje lontowe, są o wiele bezpieczniejsze, ponieważ można podpalić je na podłożu i nie trzeba trzymać ich w ręce.
Przed użyciem materiału powinno się dokładnie zapoznać z instrukcją producenta. Petardę najrozsądniej jest położyć na płaskiej powierzchni, gdzie w bezpośrednim otoczeniu nie ma żadnych obiektów łatwopalnych ani innych przedmiotów, które mógłby zostać przypadkiem uszkodzone. Oczywiście miejsce to musi znajdować się na zewnątrz. Lont powinno podpalić się na samej jego końcówce, a następnie szybko oddalić się na bezpieczną odległość.
Co jeszcze trzeba wiedzieć odnośnie do tego, jak bezpiecznie odpalić petardę? Z produktów tego typu mogą korzystać tylko ostrożne, dorosłe, trzeźwe osoby. Materiału nie wolno rozrywać, zginać czy modyfikować w jakikolwiek inny sposób. Jeśli jest uszkodzony lub zamoczony, nie powinno się próbować go odpalić.
Co zrobić, kiedy materiał nie wystrzeli?
Wykonałeś wszystko się zgodnie z instrukcją, czekasz na spektakl, ale po chwili nic się nie dzieje? Warto wiedzieć, co zrobić, kiedy materiał nie wystrzeli. Najczęstszym błędem jest podchodzenie do petardy/fajerwerków, by sprawdzić, co się dzieje. Nawet jeśli nie jest się pewnym, czy lont się zapalił, nie należy ryzykować. Absolutnie nie wolno ponownie próbować go odpalać! Najrozsądniej jest przez 15 minut nie zbliżać się do niewypału, a następnie zalać go wodą. Najbezpieczniej będzie oblać go z pewnej odległości, np. za pomocą wiadra. Po odczekaniu jeszcze kilku minut można go usunąć.
Bezpieczeństwo przy odpalaniu wyrzutni i petard jest absolutnie najważniejsze. Jeśli chcesz cieszyć się emocjonującym pokazem, zastosuj się do powyższych zasad oraz instrukcji producenta na opakowaniu. Baw się dobrze, ale nie narażaj siebie ani ludzi w swoim otoczeniu!