Czym najlepiej odpalać zimne ognie?
Zimne ognie należą do popularnych produktów pirotechnicznych, które najczęściej wykorzystywane są podczas zabawy sylwestrowej i wejścia w nowy rok. Niemniej na to rozwiązanie coraz częściej stawiają również organizatorzy imprez i ślubów. Mieniące się iskierki dodają bowiem uroku i wprowadzają magiczny klimat. Nie mówiąc już o przepięknych zdjęciach z zimnymi ogniami.
Czym najlepiej odpalać zimne ognie? Odpowiedź na to pytanie wydaje się być prozaiczna, jednakże istnieje kilka sposobów sposób ich zapalania. Nie każdy sposób nadaje się do każdej okazji. Jakie to sposoby? O tym w dalszej części artykułu.
Czym są zimne ognie?
Zimne ognie to w rzeczywistości pręcik, na którym umieszczona została masa pirotechniczna złożona z mieszaniny soli metalu, barwników i substancji chemicznych, które pod wpływem wysokiej temperatury reagują i wytwarzają intensywne światło i opadające iskry.
Dlaczego zimne ognie się palą?
Pasta pirotechniczna, która okleja drucik, pali się dzięki trzem substancjom:
- opiłki metalu np. żelazo,
- utleniacz np. azotan baru lub saletra potasowa,
- paliwo np. węgiel.
Czym zapalić zimne ognie?
Każdy, kto choć raz miał w rękach zimne ognie, doskonale wie, że można je odpalić przy użyciu takiego źródła jak:
- zapalniczka – świetnie nadaje się, gdy do odpalenia mamy mało zimnych ogni na raz. Jeśli zależy nam by odpalić jednorazowo większą ilość, trzeba zaopatrzyć się w przynajmniej kilka sztuk zapalniczek i może być to kosztowne rozwiązanie,
- zapałki – również będą przydatne jeśli odpalamy nie dużą ilość zimnych ogni. Należy pamiętać, że zapałki nie sprawdzą się na wietrze,
- pochodnie parafinowe – najlepiej sprawdzają się do odpalania dużych ilości zimnych ogni na raz. Ich stosunkowo tani koszt i estetyka palenia powodują, że często stosuje się je do odpalania zimnych ogni na weselach. Dzięki temu za jednym razem można odpalić nawet kilkadziesiąt sztuk zimnych ogni. To bardzo ważne jeśli zależy nam na ładnych zdjęciach z zimnymi ogniami.
- inne dowolne źródło ognia – tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń, mogą to być chociażby świeczki, które równie dobrze sprawdzą się przy mniejszych sesjach zdjęciowych, nadając dodatkowego blasku.
Pamiętajmy także, że gdy już jeden z drucików zaczyna się iskrzyć, można przyłożyć do niego kolejny, aby się zapalił.
Jak odpalać zimne ognie – od góry, od dołu czy od środka?
Większość z nas odpala zimne ognie od góry. W ten sposób kierunek spalania masy pirotechnicznej następuje na dół.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby drut oklejony szarą pastą zapalić od dołu lub nawet od środka.
Co ciekawe, jeśli odpalisz zimne ognie, zaczynając od środka, kierunek spalania nastąpi w obu kierunkach. W tym wypadku jednak czas palenia zmniejszy się aż dwukrotnie
Czym najlepiej odpalać zimne ognie? Podsumowanie
Zimne ognie znane są już od przeszło 2000 lat i do dziś są jednym z najczęściej wybieranych produktów pirotechnicznych. Dotychczas używane były jedynie w okresie świąt Bożego Narodzenia i nowego roku, dziś są także wykorzystywane na weselach lub innych imprezach okolicznościowych.
Użycie zapałki, zapalniczki, a także pochodni parafinowych stanowi najpopularniejszy i najbezpieczniejszy sposób odpalania zimnych ogni.
Chcesz, aby i Twoje wydarzenie stało się niezapomniane. Sięgnij po zimne ognie dostępne w naszym sklepie internetowym. Dowiedz się więcej na temat dostępnych produktów, klikając w ich nazwę.