ODSTRASZACZE ZWIERZYNY – SZNURY HUKOWE
Zastanawiałeś/aś się czasami czym jest sznur hukowy i do czego tak naprawdę służy? Jeżeli tak to najprawdopodobniej należysz do grupy szczęśliwców, którzy nigdy nie musieli go używać.
Sznur hukowy, inaczej huker, to najskuteczniejszy sposób na ochronę swoich upraw przed dziką zwierzyną. Chociaż najczęściej stosowany jest przez rolników na polach, świetnie sprawdza się także w sadownictwie i nadaje się do ochrony stawów hodowlanych.
Jak działa sznur hukowy?
Sznur hukowy zbudowany jest z plecionej, bawełnianej liny oraz zamontowanych do niej petard hukowych. Na końcu liny umieszczony jest haczyk z zakręcanego drutu, który ułatwia podwieszenie sznura.
Mogłoby się wydawać, że huker to nic innego jak złączone z sobą petardy. Skoro więc można kupić je oddzielnie, po co przepłacać za sznur hukowy? Odpowiedź jest bardzo prosta i jednocześnie tłumaczy zasadę na jakiej działają wszystkie sznury hukowe.
Po podpaleniu bawełnianej końcówki sznura rozpoczyna się proces spalania, który działa od 6 do 8 godzin w zależności od tego jaki sznur hukowy wybierzemy (kliknij tutaj). Prawidłowo podpalony sznur będzie odpalał petardy w różnych odstępach czasowych.
Zastosowanie specjalnych bawełnianych lub jutowych plecionek zapewnia to, że podczas odpalania, sznur się nie rozszczepi a petardy z niego nie wypadną. Nie tylko utrzyma to stały czas odpalania petard, ale również zapewni to, że sznur samoczynnie nie zgaśnie.
Jak prawidłowo używać sznury hukowe?
Jeżeli chcesz się cieszyć prawidłowym działaniem sznura hukowego, dopilnuj abyś używał/a go zgodnie z instrukcją. W każdym opakowaniu zbiorczym, znajduje się wydrukowana instrukcja. Poniżej jednak zamieszczamy podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać przy odpalaniu sznura hukowego.
- Petarda wybucha na ziemi. Co to dla nas oznacza? Przed odpaleniem sznura należy sprawdzić, czy w bezpośrednim otoczeniu nie znajduje się nic łatwopalnego. Jeśli tak jest, trzeba uprzątnąć teren bezpośrednio pod zawieszonym sznurem.
- Nie wolno kłaść szura hukowego na ziemi. To kluczowe by był on swobodnie powieszony, tak żeby do niczego nie przylegał. W przeciwnym wypadku może on po prostu zgasnąć.
- Sznur odpalaj zawsze od dolnego końca, zdejmując wcześniej plastikową końcówkę, jeśli tam jest. Nie ma znaczenia czego użyjesz do podpalenia sznura, ale nie przejmuj się, że długo to trwa. Średnio prawidłowe podpalenie zajmuje od 30 do nawet 120 sekund. Skąd będziesz wiedzieć, że się udało? Sznur jest prawidłowo podpalony dopiero wtedy gdy zobaczysz, że jego końcówka jest naprawdę bardzo mocno rozżarzona.
- W ekstremalnych warunkach powodowych, takich jak silny deszcz i wiatr należy pomyśleć o zastosowaniu osłon rurowych. Tylko wtedy mamy gwarancję, że sznur będzie działał prawidłowo.
- Petardy odpalane na sznurze są bardzo głośne. Nie stój więc w pobliżu już odpalonego sznura.
Czym różnią się od siebie sznury hukowe?
Przeglądając różne oferty sznurów hukowych, możesz zobaczyć, że ich ceny czasami różnią się nawet dwukrotnie. Dlaczego tak jest? Na cenę wpływa kilka bardzo ważnych czynników.
Pierwszym i podstawowym jest czas działania takiego sznura. Najkrócej działającym, z którym się spotkaliśmy, jest sznur 4 godzinny. W naszej ofercie znajduje się również sznur działający około 6 godzin i ponad 7 godzin.
Na czas działania wpływa nie tylko długość samego sznura, ale przede wszystkim ilość petard jaka wybuchnie w danym czasie. Na długo działającym sznurze może się znaleźć czasami mniej petard aniżeli na sznurze, który działa krócej. W takim wypadku, po prostu wydłużony jest czas pomiędzy odpalaniem kolejnych petard hukowych. Najlepszy sznur nie tylko działa najdłużej, ale ma też zamocowanych najwięcej petard.
Kolejną rzeczą, która różni poszczególne sznury hukowe od siebie jest siła/głośność wybuchu petard. Obecnie produkuje się różne rodzaje sznurów i umieszczone są na nich petardy o różnej mocy. Jeżeli stosujesz sznur w terenie zabudowanym i raczej w ramach zabezpieczenia przed dziką zwierzyną aniżeli bezpośrednim zwalczaniem jej ze swoich upraw – użyj sznura o mniejszej głośności. Jeśli jednak walczysz z uporczywymi zwierzętami niszczącymi Twoje uprawy – wtedy wybierz jak najsilniejszy huker. Pozwoli to skutecznie odstraszyć zwierzynę z Twojego terenu.
Na cenę wpływa też kraj produkcji takiego sznura hukowego. W naszej ofercie obecnie znajdziesz sznury produkowane w Chinach, Czechach i Polsce.