Jak działają flary?
Flary stosowane są w określonych sytuacjach. Po tego typu artykuły pirotechniczne sięgają zarówno miłośnicy futbolu, wyścigów motorowych, jak i organizatorzy imprez plenerowych. Flary stanowią także wyposażenie militarne i nierzadko są używane jako sygnał ostrzegawczy. Flary możesz wykorzystać zarówno w górach jak i na morzu. Informują o niebezpieczeństwie lub sygnalizują o położeniu osób i stanowią punkt orientacyjny dla służb mundurowych. Choć flary mają szerokie zastosowanie, zasada ich działania jest podobna i nie zmienia się od lat.
Jak działają flary i co sprawia, że produkty pirotechniczne tego typu emitują światło? O tym kilka słów poniżej.
Flary – jak działają i co sprawia, że emitują światło?
Do produkcji flar wykorzystuje się często sole barwiące płomień oraz metale wydzielające duże ilości światła, takie jak magnez lub glin. Użycie flar pozwala oświetlić małe, jak i duże tereny.
Flary mogą być odpalane na różne sposoby (w zależności od rodzaju): podpalenie lontu lub o potarcie o draskę.
We flarach wyposażonych w lont ogień doprowadzany jest do wnętrza, w którym znajduje się masa pirotechniczna.
Zapalanie o draskę polega na potarciu mieszanki wrażliwej umieszczonej na jednym z końców flary – zasada działania jest bliźniaczo podobna do tej, która znana jest z zapałek.
Dlaczego flary generują kolorowy płomień?
Produkty certyfikowane, trafiające do sprzedaży powinny być zgodne z przepisami bezpieczeństwa oraz polityką ochrony środowiska. Dlatego też na przestrzeni lat producenci m.in. flar w procesie ich wytwarzania zaczęli wykorzystywać wyłącznie te mieszanki związków chemicznych, które spełniają wyżej wymienione wymogi.
Do tworzenia kolorowych flar używane są odpowiednie mieszaniny soli metalu. Nie mają one jednak nic wspólnego z tradycyjną solą kuchenną. Sole są częścią szerszego pojęcia chemicznego, określanego jako związek zawierający atomy metali i niemetali.
Spalanie tych związków powoduje powstawanie charakterystycznych barw. Azotany, chlorany i nadchlorany służą do dostarczania tlenu w procesie spalania paliwa, natomiast dekstryna (grupy węglowodanów powstałych w wyniku hydrolizy skrobi) pozwala połączyć mieszaninę i u trzymać jej wszystkie składniki razem – pełni ona funkcję spoiwa.
Związki odpowiedzialne za kolor flar
Poniżej przedstawiamy wykaz mieszanin, które nadają odpowiedni kolor flarom:
- sole strontu, sole litu, węglan litu – czerwony;
- chlorek baru – zielony;
- związki sodu, azotan sodu, kriolit – złoty;
- tlenek magnezu lub tlenek glinu – biały;
- sole wapnia, chlorek wapnia, siarczan wapnia – pomarańczowy;
- chlorek miedzi – niebieski;
- związki strontu i miedzi – fioletowy;
- aluminium, tytan – srebrny.
Jak działają flary? Podsumowanie
Działanie flar to czysta chemia. Wykorzystanie w procesie produkcji związków zawierających atomy metali i niemetali pozwala cieszyć się feerią barw, która w efektowny sposób uświetni wydarzenia sportowe czy imprezy plenerowe. Szukasz oryginalnych pomysłów na uroczyste okazje? Skradnij show niesamowitym pokazem pirotechnicznym! Sięgnij po flary lub zestawy fajerwerków dostępne w sklepie online Fajerwerki Lider i stwórz niezapomniane widowisko.