Czy puszczanie i odpalanie rac dymnych jest legalne?

Race dymne to nieodzowny element wielu wydarzeń, dzięki którym w efektowny sposób można podkreślić ich doniosłość. Warto jednak jeszcze przed wykorzystaniem produktów pirotechnicznych, zapoznać się z regulacjami prawnymi, które definiują, w jakich okolicznościach dozwolone jest ich użycie. Choć kolorowy i gęsty dym wygląda okazale, zastanówmy się czy, zamiast cieszyć oczy, może być przyczyną nieprzyjemnych następstw? Czy puszczanie i odpalanie rac dymnych jest legalne?
Czy puszczanie i odpalanie rac dymnych jest legalne? Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się, kiedy używanie wyrobów pirotechnicznych nie jest objęte zakazem.
Puszczanie i odpalanie rac dymnych – przepisy
Przede wszystkim należy pamiętać, że puszczanie i odpalanie rac dymnych jest legalne w określonych sytuacjach. Natomiast na przykład konsekwencje związane z wykorzystaniem wyrobów pirotechnicznych podczas imprez reguluje m.in. ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Użycie tego typu materiałów w innych okolicznościach może zostać natomiast podciągnięte pod art. 51 Kodeksu wykroczeń. Muszą zajść jednak dodatkowe okoliczności, aby tak się stało. Szczegóły znajdziesz poniżej.
Kiedy można odpalić race – bezpieczeństwo imprez masowych
Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zabronione jest zarówno wnoszenie, jak i posiadanie przez uczestników wydarzenia artykułów pirotechnicznych, materiałów wybuchowych czy pożarowo niebezpiecznych.
Warto w tym konkretnym przypadku żebyśmy przybliżyli również samo pojęcie imprezy masowej. Aby można było mówić o złamaniu prawa, musi zostać spełniony szereg wymagań dotyczących wydarzenia. Między innymi tego, że dane przedsięwzięcie jest uznawane właśnie za masowe.
Zgodnie z literą prawa impreza masowa jest imprezą artystyczno-rozrywkową lub sportową odbywającą się zarówno na obiekcie niezaliczanym do budynków, na stadionie, jak i dowolnym terenie, na którym takie wydarzenie może mieć miejsce. Najważniejsza z punktu widzenia osób korzystających z artykułów pirotechnicznych, jest tu jednak ta część przepisów, która określa dolną granicę miejsc udostępnionych przez organizatora. To na tej podstawie określa się czy dana impreza jest masowa, a co za tym idzie, czy puszczanie i odpalanie rac dymnych jest legalne. Mianowicie chodzi o te wydarzenia, gdzie liczba miejsc jest nie mniejsza niż 1000. Każde inne widowisko zatem, w którym uczestniczy mniej osób, nie jest uznawane za imprezę masową z punktu prawa. Wyjątek stanowią przestrzenie zamknięte jak hale sportowe, lecz użycie pirotechniki amatorskiej w ich wnętrzu jest surowo wzbronione.
Trudno jednak wyobrazić sobie mecz piłki nożnej bez profesjonalnej oprawy. Dlatego niektórzy fani futbolu w sposób całkowicie legalny potrafią stworzyć niezapomnianą scenerię widowisk, używając przy tym np. rac świetlnych. O konsekwencje prawne nie muszą martwić się ci kibice, którzy dopingują zespoły znajdujące się w niższych ligach krajowych. Tam gdzie liczba uczestników na trybunach z reguły nie przekracza 1000. To samo dotyczy tych miłośników sportu, którzy znajdują się w granicach obiektu, a nie na samym stadionie. Nie podlegają oni wówczas ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Należy mieć jednak na uwadze, że użycie pirotechniki na terenie poza wydarzeniem sportowym również może nieść za sobą poważne konsekwencje.
Naruszenie porządku publicznego a puszczanie i odpalanie rac dymnych
Czy można odpalić racę dymną w innych okolicznościach? Wiele zależy od sytuacji i tego, jak zostanie zinterpretowane ich użycie. Wydawać by się mogło, że wykorzystanie wyrobów pirotechnicznych np. w środku miasta czy poza obiektem sportowym nie podlega żadnym zakazom. Nie jest to jednak do końca prawdą. Kodeks wykroczeń (art. 51 §1) przewiduje kary za tzw. naruszenie porządku publicznego. Choć samo użycie pirotechniki nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami, wystarczy, że zaszły szczególne okoliczności, do których zaliczane są okrzyki i hałas. Wtedy możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.
Zgromadzenia publiczne a użycie artykułów pirotechnicznych
W kontekście omawiania tego czy puszczanie i odpalanie rac dymnych jest legalne, nie należy zapominać o kwestii zgromadzeń publicznych – zarówno jeśli chodzi o te spontaniczne, jak i te formalnie zgłoszone przez organizatora. Mianowicie użycie artykułów pirotechnicznych i w tym przypadku jest zabronione. Na korzyść uczestników, którzy decydują się na odpalenie rac, przemawia fakt, że trudniej jest je zidentyfikować – szczególnie jeśli chodzi o wielotysięczne zgromadzenia i marsze. Niemniej podlegają one karze przewidzianej w kodeksie wykroczeń – kara grzywny, ograniczenie wolności lub areszt do 14 dni.

Czy puszczanie i odpalanie rac dymnych jest legalne w każdym innym przypadku?
Odpalanie i puszczanie rac jest dozwolone w każdym przypadku, który nie został usankcjonowany prawnie – ceremonie, imprezy rodzinne etc. Wówczas użycie materiałów pirotechnicznych nie zostanie sklasyfikowane jako działanie podlegające rygorowi prawnemu. Co więcej, całkowicie legalnie możesz używać materiałów pirotechnicznych, przez cały rok, na terenach prywatnych – za zgodą właściciela terenu.
Korzystaj z artykułów pirotechnicznych z rozmysłem. Poznaj naszą ofertę i zamów race online
Stwórz niezapomnianą oprawę wydarzenia. Postaw na race dostępne w ofercie Fajerwerki Lider. Wszystkie nasze produkty pochodzą od sprawdzonych producentów. Nie wiesz, który z produktów sprawdzi się najlepiej? Skorzystaj z naszej pomocy i skonsultuj się z nami już dziś.
Dowiedz się więcej o naszych nowościach i promocjach. Załóż konto w kilku prostych krokach i dołącz do zadowolonych klientów naszego sklepu.