Jak działają race dymne?
Race dymne są szczególnie uwielbiane przez kibiców piłkarskich. Dzięki tym materiałom pirotechnicznym każda oprawa meczu wygląda okazale, a zawodnicy mogą poczuć wsparcie dwunastego zawodnika z trybun. Race generują gęsty, wielokolorowy dym. Tego typu pirotechnika znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach – grach ASG, Paintballu, ale także w branżach związanych z kontrolą szczelności instalacji wentylacyjnych. Niemniej świece dymne coraz chętniej wykorzystywane są również przez nowożeńców – wyglądają efektownie i stanowią miłą dla oka oprawę wydarzenia i doskonały pomysł na wyjątkową sesję ślubną.
Przejdź do dalszej części artykułu i dowiedz się, jak działają race dymne.
Race dymne – charakterystyka materiałów pirotechnicznych
Race dymne nazywane także świecami dymnymi są materiałami pirotechnicznymi, których odpalenie następuje poprzez:
- pociągnięcie za zawleczkę lub
- podpalenie lontu lub
- potarcie o draskę.
Zaraz po tym jak zainicjujesz zapłon, z korpusu zaczyna wydobywać się bardzo gęsty dym (lub mniej gęsty dym).
W zależności od wyboru świecy dymnej czas dymienia i gęstość dymu może się od siebie różnić.
Konstrukcja racy dymnej jest bardzo prosta. Produkt ma postać około 7 do 20-centymetrowej rurki lub tuby/puszki a w jej wnętrzu znajduje się masa pirotechniczna, której zapalenie następuje po wytworzeniu odpowiedniej temperatury.
Działanie rac dymnych
Pociągnięcie zawleczki umieszczonej na jednym z końców powoduje tarcie i szybkie przesuwanie się mieszanki wrażliwej po wewnętrznych ścianach korpusu racy dymnej oklejonej draską. Dzięki temu wytwarzane jest odpowiednie ciepło, które powoduje zapalenie się masy umieszczonej w środku obudowy.
Nieco inaczej wygląda odpalanie racy wyposażonej w lont lub w draskę. Jak działają race dymne tego typu? W pierwszym przypadku wystarczy, że podpalisz jeden z końców. Ogień doprowadzony do wnętrza wywoła reakcję. W drugim natomiast świeca dymna zapalana jest bezogniowo. Wystarczy, że potrzesz część zapalną o specjalną masę – sposób ten znany jest z klasycznych zapałek.
Po około 3 sekundach z końca zaczyna wydobywać się gęsty, kolorowy dym – jego barwa zależy od mieszanin wykorzystanych w czasie produkcji. Są to z reguły związki chemiczne jak azotany i chlorany, a także sole, zawierające atomy metali i niemetali. Korpus racy dymnej wykonuje się z metalu odpornego na wilgoć lub tektury. Dla bezpieczeństwa i obniżenia ryzyka poparzenia w świecach przystosowanych do trzymania w dłoni stosuje się dodatkowo rączki wykonane z materiałów nieprzewodzących ciepła.
Jak działają race dymne? Podsumowanie
Sposób, w jaki działają race dymne, nie jest niczym nadzwyczajnym. To bardzo prosty mechanizm, w którym przyczyna wywołuje skutek. Pociągnięcie za jeden z końców lub przeciągnięcie świecy po drasce powoduje reakcję zapalną, której efekt można podziwiać od 60 sekund do nawet 6 minut – w zależności od wyboru. Po upływie tego czasu raca dymna przestaje działać.
Współcześnie świece dymne znalazły zastosowanie w wielu dziedzinach i branżach. Są używane podczas fotograficznych sesji ślubnych, gier plenerowych czy Paintballa. To nie wszystko. Tego typu pirotechnika wykorzystywana jest w żegludze morskiej, ratownictwie do sygnalizowania miejsc wypadków i ogrodnictwie m.in. do odstraszania kretów.
Chcesz stworzyć niezapomnianą oprawę stadionową lub uwiecznić na zdjęciu ważne dla Ciebie chwile na tle wyjątkowej scenerii? Sięgnij po flary i race lub świece dymne dostępne w sklepie online Fajerwerki Lider. Zapoznaj się ze specyfikacją produktów, klikając w ich nazwę.